USA walczą z dopingiem po swojemu. Prezydent Trump podpisał kontrowersyjną ustawę

Rosja nie odpuszcza. Do CAS trafi odwołanie od zawieszenia...
Video: Eurosport Rosja nie odpuszcza. Do CAS trafi odwołanie od zawieszenia...Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) poinformowała, że złoży do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS) odwołanie od decyzji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) o zakazaniu sportowcom rosyjskim startów w najważniejszych imprezach. Apelacja ma zostać złożona na początku przyszłego roku.zobacz więcej wideo »Decyzja WADA w sprawie Rosji. "Kierunek bardzo dobrze obrany"
Video: Fakty o Świecie TVN24 BiS Decyzja WADA w sprawie Rosji. "Kierunek bardzo dobrze obrany"- To co uczyniła WADA to jest kierunek bardzo dobrze obrany, ale ja bym widział rozszerzenie tych działań o innych sportowców. Uważam, że ci sportowcy, którzy mają przeszłość dopingową, powinni być raz na zawsze wykluczeni z igrzysk - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Szymon Ziółkowski, lekkoatleta, mistrz olimpijski w rzucie młotem z Sydney. Skomentował w ten sposób decyzję Światowej Agencji Antydopingowej dotyczącą wykluczenia Federacji Rosyjskiej na cztery lata z najbardziej prestiżowych imprez sportowych. - Była pewność, że ta kara będzie wyglądała w taki sposób - dodał drugi gość programu Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego".zobacz więcej wideo »Witold Bańka szefem WADA
Video: tvn24 Witold Bańka szefem WADA 14.05 | We wtorek w Montrealu przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) wybrali Witolda Bańkę na prezydenta tej organizacji. Oficjalnie zostanie zatwierdzony w listopadzie, a jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku.zobacz więcej wideo »
Uchwalone w listopadzie kontrowersyjne przepisy antydopingowe w USA stały się obowiązującym prawem. Prezydent Donald Trump podpisał "ustawę Rodczenkowa", dającą amerykańskim sądom możliwość karania zagranicznych sportowców za doping. Do przepisów tych krytycznie odniosła się m.in. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA).
Podpisana przez Trumpa ustawa upoważnia prokuratorów do wnioskowania o grzywnę w wysokości do miliona dolarów i kary więzienia do 10 lat, a także do zadośćuczynienia ofiarom przez sportowców przyłapanych na stosowaniu dopingu.
Skrótowa nazwa dokumentu pochodzi od nazwiska Grigorija Rodczenkowa, byłego szefa moskiewskiego laboratorium antydopingowego, który ujawnił szczegóły afery dopingowej w Rosji i obecnie ukrywa się w USA.
- Prawo daje Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych potężny i wyjątkowy zestaw narzędzi do eliminacji oszustw dopingowych i powiązanych działań przestępczych dotyczących międzynarodowych zawodów - zaznaczył cytowany na stronie "Inside the Games" prawnik Rodczenkowa Jim Walden.
Zastrzeżenia do nowego prawa
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) i WADA już wcześniej zgłaszały swoje zastrzeżenia. Zwracały uwagę, że w pierwotnej wersji ustawy miała ona dotyczyć także zawodowych i uniwersyteckich sportowców USA, ale później zapisy o nich usunięto. Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) stwierdziła, że nie ma potrzeby ich uwzględniania, ponieważ obowiązujące już wcześniej prawo pozwala na ściganie takich wykroczeń w ich obszarze.
WADA obawia się też, że nowe prawo zakłóci harmonię działań antydopingowych na całym świecie poprzez rozszerzenie jurysdykcji poza granicami danego kraju.
"Żaden naród nigdy wcześniej nie zapewnił jurysdykcji karnej w odniesieniu do przestępstw dopingowych, które miały miejsce poza jego granicami i było tak nie bez powodu. WADA jest zaniepokojona tym, że jednostronne sprawowanie przez USA jurysdykcji karnej w odniesieniu do całej globalnej działalności dopingowej prawdopodobnie podważy ideę czystego sportu, zagrażając partnerstwu i współpracy między narodami" - napisano w listopadowym oświadczeniu centrali antydopingowej.
Niektóre rozwiązania docenione
Niektóre organizacje widzą jednak w nowych przepisach szanse na wzmocnienie frontu walki z dopingiem. Zwracają uwagę m.in. na zwiększenie zakresu ochrony informatorów pomagających ujawniać skandale dopingowe do takiego samego poziomu, jaki ma miejsce w przypadku przestępstw kryminalnych.