Cztery rekordy świata na pływackich mistrzostwach w Budapeszcie

25/07/2017, 19:02 GMT+2

Doskonały poziom mają mistrzostwa świata w pływaniu w Budapeszcie. We wtorek aż czterokrotnie zostały pobite rekordy globu. Jeden z nich miał już osiem lat.

Jako pierwszy z najlepszego rezultatu w historii cieszył się brytyjski pływak Adam Peaty. W eliminacjach 50 m stylem klasycznym osiągnął czas 26,10. Poprawił tym samym własne osiągnięcie sprzed dwóch lat, gdy pokonał ten dystans w 26,42.

Było mu mało

To jednak nie było ostatnie słowo Peaty'ego. W półfinale zawodów 22-latek popłynął jeszcze szybciej. Dzięki temu aktualny rekord świata to 25,95. Wyścig finałowy zaplanowano na środę i można się spodziewać, że Peaty nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
Jeśli wygra, będzie to już dla niego drugie złoto w Budapeszcie. W poniedziałek triumfował na 100 m st. klasycznym. Na tym dystansie również jest rekordzistą globu - 57,13.

Mistrzyni igrzysk w formie

Do świetnego poziomu Brytyjczyka dostosowały się też panie. Amerykańska pływaczka Lilly King czasem 1.04,13 ustanowiła rekord świata na 100 m stylem klasycznym i sięgnęła po złoto. Dotychczasowy najlepszy rezultat od czterech lat należał do Litwinki Ruty Meilutyte i był o 0,22 gorszy.

20-letnia King to w tej konkurencji złota medalistka ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. We wtorek pozostałe miejsca na podium zajęły: jej rodaczka Katie Meili (1.05,03) i Rosjanka Julia Jefimowa (1.05,05).

Osiem lat czekania

O najlepszy rezultat w historii postarała się również Kanadyjka Kylie Masse na 100 m stylem grzbietowym. Czas uzyskany przez 21-latkę w finale konkurencji to 58,10. Dotychczasowy rekord od ośmiu lat należał do Brytyjki Gemmy Spofforth i był o 0,02 gorszy.

Pozostałe miejsca na podium zajęły Amerykanka Kathleen Baker (58,58) i Australijka Emily Seebohm (58,59).
Polacy we wtorkowych finałach nie startowali.