24h Le Mans 2021: Robert Kubica - jego zespół stracił wygraną na ostatnim okrążeniu. Wyniki i relacja z wyścigu

22/08/2021, 14:18 GMT+2

Robert Kubica może być rozczarowany. Nasz kierowca, wraz z Louisem Deletrazem i Yifeiem Ye, jeszcze na ostatnim okrążeniu prowadził w rywalizacji w klasie LMP2 w 89. edycji słynnego wyścigu 24h Le Mans. Wtedy jednak ich samochód uległ awarii i wygrana przepadła. Na świetnym 5. miejscu rywalizację ukończył polski zespół Inter Europol Competition z Jakubem Śmiechowskim w składzie. Wyścig w

Team WRT, współpracujący z PKN Orlen, wystawił w prestiżowym wyścigu dwa prototypy LMP2. W 24 Le Mans w pierwszym zespole pojechali Robin Frijns, Charles Milesi i Ferdinand Habsburg, a w drugim - Kubica, Deletraz i Ye.

Kubica bliski wygranej w Le Mans

- W karierze już dwa razy startowałem w 24-godzinnych imprezach, ale do mety w żadnej nie dojechałem. Mam nadzieję, że teraz się uda. Widzimy się na mecie - mówił jeszcze przed imprezą Kubica.
Polski kierowca był bardzo blisko, by dopiąć celu. Nie tylko mógł dojechać do mety, ale także uczynić to na pierwszym miejscu w swojej klasie. Spektakularny sukces był o krok... Niestety, po blisko 24 godzinach doskonałej jazdy auto ekipy Kubicy stanęło na torze na ostatnim, 363 okrążeniu! Awaria w takim momencie, cóż za niewiarygodny pech. Jadący wówczas samochodem Ye nie był w stanie nic zrobić. - Nie było reakcji na pedał gazu - powiedział Kubica po wyścigu do dziennikarzy.
Rywale minęli zespół Polaka, a w klasie LMP2 zwyciężył pierwszy zespół teamu WRT. Ekipa ostatecznie została sklasyfikowana na 10. pozycji w klasyfikacji generalnej i na piątej w LMP2.
W zespole Toyoty, który wygrał cały wyścig w klasyfikacji generalnej, jechali Brytyjczyk Mike Conway, Japończyk Kamui Kobayashi i Argentyńczyk Jose Maria Lopez.

Sukces polskiego zespołu

Sukces odniósł za to polski zespół Inter Europol Competition ze Śmiechowskim w składzie. Obok niego jechał Alex Brundle i team menager Sascha Fassbender. Piąte miejsce w stawce to wielkie osiągnięcie.
Był to trzeci start tego zespołu we francuskim klasyku, ale pierwszy samochodem Oreca. Kierowcy zespołu wprowadzili sporo modyfikacji w ustawieniach aut podczas treningów i jak widać przyniosło to spektakularne efekty.

Zasady Le Mans

W Le Mans każdy z teamów musi składać się z trzech zawodników. Kierowca nie może jechać w całym wyścigu krócej niż przez sześć godzin, ale nie dłużej niż 14 godzin.

Tor Circuit de la Sarthe w Le Mans ma 13 629 metrów długości, są na nim 33 zakręty: 13 lewych i 20 prawych. Najdłuższa prosta liczy sobie 1609 m. W sporej części tor wykorzystuje drogi lokalne, na co dzień użytkowane w ruchu cywilnym.

Le Mans został zbudowany w 1923 roku, ale tylko raz w historii rozegrano tam wyścig F1. W 1967 roku zwyciężył Jack Brabham.

Rekord prędkości w Le Mans - 407 km/h został ustanowiony w 1988 roku przez Rogera Dorchy'ego, który jechał Peugeotem P-88. Najdłuższy dystans pokonano w trakcie wyścigu w 2010 roku - 5410,713 km, czyli 397 okrążeń. Nigdy nie zdarzyło się, by więcej niż jedno auto było na zakończenie wyścigu na tym samym okrążeniu co zwycięzca.