Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

24-godzinny wyścig Le Mans: gdzie oglądać? Transmisja w tv i internecie - Le Mans 24 h

Emil Riisberg

17/09/2020, 11:17 GMT+2

To będzie najbardziej ekscytująca doba 2020 roku dla fanów sportów motorowych. Już w sobotę wystartuje 88. edycja 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Wyjątkowego, trudniejszego niż w minionych latach. Transmisję z imprezy przeprowadzi Eurosport.

Foto: Eurosport

Relacja z 24 godziny Le Mans w sobotę i niedzielę w Eurosporcie 1 oraz na Eurosport Playerze. Początek o 13.30. W Eurosport Playerze dodatkowo 6 kamer on boardowych.
Tegoroczny wyścig będzie wyjątkowy, a wszystko w związku z wciąż panującą pandemią COVID-19. Po raz drugi w historii zamiast w połowie czerwca odbędzie się we wrześniu, a pierwszy raz na żywo z trybun nie zobaczą go kibice. To dla fanów samochodowego maratonu o tyle bolesne, że edycja z 2019 roku przyciągnęła około 250 tysięcy ludzi, z czego lwią część stanowili Brytyjczycy.

Aż 12 godzin w ciemnościach

Nowa data imprezy ciągnie za sobą więcej daleko idących zmian. Również dla samych kierowców.
W połowie czerwca, w okolicach letniego przesilenia (20 czerwca), dni na półkuli północnej są najdłuższe. Pierwotnie 88. edycję wyścigu zaplanowano na 13-14 czerwca - wówczas auta jechałyby w ciemności tylko przez 8 godzin z kawałkiem. W sobotę 19 września słońce zajdzie o godzinie 20:01, a pierwsze jego promienie pojawią się w niedzielny poranek o godzinie 7:44. Oznacza to, że podczas 24-godzinnych zmagań na torze ekipy będą ścigać się w dziennym świetle tylko przez około 12 godzin - o prawie 4 godziny krócej niż w przypadku terminu przypadającego na krótko przed oficjalnym początkiem lata.

Badania na torze zamiast w centrum Le Mans

Badanie techniczne samochodów nie odbędzie się w weekend poprzedzający wyścig w centrum miasta Le Mans, a miało miejsce w środę na terenie toru. Auta następnie przystąpią do pierwszych treningów w "świątyni szybkości", jak nazywany jest obiekt w Le Mans - w czwartek w godzinach 10-13 i 14-17.
Po 15-minutowej rozgrzewce o 10:30 w sobotę rozpoczną się przygotowania do wyścigu, który rozpocznie się wyjątkowo o godzinie 14:30, a zakończy następnego dnia o tej samej porze.

Niebotyczne prędkości

Długi Circuit de Sarthe stwarza świetne warunki do rozwijania ogromnych prędkości. Rekord ustanowił tu w 1988 roku Roger Dorchy, który osiągnął na prostej Hunaudières aż 405 km/h. Ten wynik do dziś pozostaje niepobity i zapewne się to nie zmieni, bowiem obecnie odcinek przecinają dwie szykany.
Najszybsze okrążenie w historii toru ustanowił w kwalifikacjach do Le Mans 2017 Kamui Kobayashi. Japończyk za kierownicą Toyoty TS050 Hybrid wykręcił czas 3:14.791, a jego średnia prędkość na całej pętli wyniosła prawie 252 km/h.
Tytułu będzie bronić Toyota, której mistrzostwo w 2019 roku zapewnili Sebastien Buemi, Fernando Alonso i Kazuki Nakajima.
WIĘCEJ O 24h LE MANS:
Osiągi do samej mety (ARTYKUŁ SPONSOROWANY)
Długie (zu)życie opony (ARTYKUŁ SPONSOROWANY)
Matematyka i cztery litery (ARTYKUŁ SPONSOROWANY)
Wybór, który zmienia wszystko (ARTYKUŁ SPONSOROWANY)

Autor: pqv / Źródło: eurosport.pl
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama