Igrzyska Europejskie 2023. Klaudia Zwolińska ze srebrnym medalem w konkurencji K1

01/07/2023, 15:55 GMT+2

Klaudia Zwolińska wywalczyła srebrny medal Igrzysk Europejskich, i jednocześnie mistrzostw Europy, w kajakarstwie górskim w konkurencji K1. Na krakowskim torze "Kolna" zwyciężyła Niemka Richarda Funk przed Czeszką Terezą Fiserovą. Czwarte miejsce zajęła Natalia Pacierpnik.

Tokio. Klaudia Zwolińska awansowała do finału rywalizacji w kajakarstwie górskim

Polki znakomicie zaprezentowały się już w półfinale, bo Pacierpnik była druga, a Zwolińska trzecia. Finałową rywalizację rozpoczęła Funk, która, choć w eliminacjach była dopiero dziesiąta, to w decydującej rozgrywce pokazała wielką klasę. Mistrzyni olimpijska z Tokio uzyskała czas 97,09, popełniając jeden błąd przy dotknięciu palika.

Zwolińska: to mój najważniejszy medal

Do wyniku Niemki długo nikt nie zdołał się zbliżyć. Dopiero startująca jako trzecia od końca Zwolińska narzuciła szybsze tempo. Polka jednak już na trzeciej bramce popełniła błąd, a także nie udało się jej poprawnie pokonać dziesiątej bramki. Ta druga pomyłka kosztowała ją złoty medal, ponieważ bez niego uzyskałaby czas lepszy od Funk o 0,03 sekundy.
- To mój najważniejszy medal. Od paru lat zmagam się z tym, że jestem w czołówce, ale brakowało mi szczęścia, albo popełniałem jakieś błędy. Myślę, że jest to dla mnie spory krok w karierze - przyznała 24-latka, która na Igrzyskach Europejskich wystartuje jeszcze w dwóch konkurencjach: w wyścigu kanadyjek C1, gdzie wraz z Aleksandrą Stach awansowała do półfinału, oraz w crossie.

Klaudia Zwolińska to olimpijka z Tokio

Startująca po Zwolińskiej Pacierpnik zaliczyła trochę wolniejszy przejazd niż w półfinale, ale czwarte miejsce, które ostatecznie zajęła, uznać należy za ogromny sukces.
W rywalizacji kajakarzy K1 zwyciężył Czech Jiri Prskavec, wyprzedzając Szwajcara Martina Dougouda i Brytyjczyka Josepha Clarke’a, który uzyskał najlepszy czas, ale otrzymał dwie karne sekundy za dotknięcie palika.
Do dziesięcioosobowego finału nie udało się zakwalifikować żadnemu z trzech Polaków. Mateusz Polaczyk zajął 16., Dariusz Popiela 17., a Michał Pasiut 19. miejsce.
Medal Zwolińskiej był drugim krążkiem wywalczynym przez Polaków w kajakarstwie górskim. W czwartek srebro zdobyła męska drużyna w konkurencji 3xK1.