Emocjonujący mecz Polaków w walce o igrzyska. Przesądziły rzuty karne

Akt. 09/02/2024, 23:00 GMT+1

Polscy hokeiści przegrali po rzutach karnych z Ukrainą 2:3 w drugim meczu turnieju prekwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich Mediolan-Cortina d'Ampezzo 2026. Po regulaminowym czasie gry oraz dogrywce było 2:2. Porażka znacząco oddaliła Biało-Czerwonych od awansu.

Polska-Japonia w MŚ dywizji 1B w hokeju na lodzie

Już przed startem turnieju mówiło się, że piątkowe spotkanie zadecyduje o tym, która z reprezentacji zajmie pierwsze miejsce i tym samym awansuje do głównych kwalifikacji.

Wielka dramaturgia na koniec

Obie drużyny potwierdziły niezłą dyspozycję w inauguracyjnej kolejce. W czwartek Biało-Czerwoni pewnie pokonali Estonię 4:0, a nasi wschodni sąsiedzi w takim samym stosunku wygrali z Koreą Południową.
Dzień później Ukraińców czekało zdecydowanie trudniejsze zadanie. Polacy zdominowali pierwszą tercję. Dość powiedzieć, że oddali w niej aż 16 strzałów na bramkę rywali (przy zaledwie czterech przeciwników).
Strzelili jednego gola, a na prowadzenie wyprowadził ich obrońca JKH GKS-u Jastrzębie Kamil Górny.

Polacy prowadzili po pierwszej tercji z Ukrainą 1:0

Od drugiej części na lodowisku zarysowała się przewaga gości, którzy zasłużenie doprowadzili do wyrównania za sprawą Denisa Borodaja.
Później toczyła się walka cios za cios. Na 2:1, wykorzystując kontrę, strzelił Marcin Kolusz, ale przeciwnicy nie pozostali dłużni i po trafieniu Jewhenija Ratusznego na tablicy wyników zrobiło się 2:2.
Taki rezultat utrzymał się do 60. minuty, a zwycięzcy nie wyłoniła także dogrywka. Potrzebne były zatem rzuty karne, które lepiej wykonywali Ukraińcy. Wygrali 2-1 i mogli cieszyć się z bardzo cennego triumfu.
W tabeli prowadzi Ukraina (5) przed Polską (4). Trzecia jest Korea Południowa (3), a czwarta Estonia (0).
W ostatniej kolejce Polska zmierzy się z Koreą Południową (niedziela, 20.15), a Ukraina zagra z Estonią (niedziela, 16.30). Jeśli Ukraińcy zwyciężą, to oni awansują do głównej rundy eliminacji.
W turnieju olimpijskim weźmie udział 12 drużyn. Gospodarz Włochy, osiem zespołów, które są najwyżej sklasyfikowane w światowym rankingu oraz trzy wyłonione w kwalifikacjach.
W maju Polacy – po 22-letniej przerwie – wystąpią w MŚ elity, rozgrywanych w Czechach. Ich grupowymi rywalami w Ostrawie będą Łotwa, Szwecja, Francja, Słowacja, USA, Niemcy i Kazachstan.
Polska - Ukraina 2:3 (1:0, 1:1, 0:1, d. 0:0, k. 1-2)
Bramki: 1:0 Kamil Górny (8), 1:1 Denis Borodaj (23), 2:1 Marcin Kolusz (34), 2:2 Jewhenij Ratuszny (44), decydujący rzut karny: Olexi Worona.
Kary: Polska - 6 minut; Ukraina - 2 minuty.