Super Bowl: Kansas Chiefs wygrali po dogrywce z San Francisco 49ers

Akt. 12/02/2024, 12:37 GMT+1

Po raz drugi w historii do wyłonienia zwycięzcy w Super Bowl potrzebna była dogrywka. Tytuł obronili gracze Kansas City Chiefs, którzy w niedzielnym finale ligi futbolu amerykańskiego NFL w Las Vegas pokonali San Francisco 49ers 25:22.

Kansas City Chiefs - Philadelphia Eagles w finale Super Bowl

Rozegrany z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego mecz był powtórką Super Bowl sprzed czterech lat. Wówczas, choć w czwartej kwarcie 49ers prowadzili 20:10, to ostatecznie ulegli Chiefs 20:31

Decydowała dogrywka

58. decydujące starcie o Super Bowl bardzo długo było rwane i pełne błędów. Po dobrej pierwszej połowie w drugiej gracze z San Francisco wyraźnie się zacięli.
W czwartej kwarcie inicjatywa znów należała do nich, ale plan pokrzyżowało im nieudane podwyższenie. Punkt, którego wówczas nie udało się zdobyć, ułatwił Chiefs doprowadzenie do remisu. W tym celu wystarczyło im bowiem kopnięcie i nie musieli za wszelką cenę dążyć do przyłożenia.

W dogrywce jako pierwsi atakowali 49ers. Posiadanie udało im się zakończyć udanym kopnięciem na 22:19 i do akcji ruszyli Chiefs. Gdyby stracili piłkę, to spotkanie natychmiast zostałoby zakończone. Kopnięcie doprowadzało do remisu, a przyłożenie dawało im tytuł.
O wygranej zadecydowała ostatecznie akcja Mecole'a Hardmana, już w 15. minucie dogrywki.

Mahomes znów to zrobił

Chiefs jako pierwsza drużyna od 19 lat obroniła tytuł (w 2005 roku sztuki tej dokonali zawodnicy New England Patriots z legendarnym Tomem Bradym w składzie).
Dla Kansas to trzecie w ciągu ostatnich pięciu lat mistrzostwo NFL. Po raz trzeci nagroda MVP dla najlepszego zawodnika Super Bowl powędrowała do Mahomesa.

Usher skradł show

Mecz o tytuł NFL to co roku najchętniej oglądane wydarzenie w amerykańskiej telewizji, mające kluczowe znaczenie dla sektora reklamowego. 30-sekundowe spoty kosztują miliony dolarów. Nieodłącznym elementem tego widowiska jest występ muzycznych gwiazd. Tym razem na stadionie w Paradise, na przedmieściach Las Vegas, w przerwie spotkania publiczności zaprezentował się Usher, 45-letni muzyk, zdobywca ośmiu prestiżowych nagród Grammy.
Przed rokiem główną gwiazdą koncertu w przerwie meczu była Rihanna. W spektakularnym występie pojawiła się zawieszona na platformie nad boiskiem - był to jej pierwszy solowy koncert od siedmiu lat.

Muzycy, którzy dotychczas współpracowali z gwiazdą R&B, to m.in. Beyonce, Jay-Z, Alicia Keys czy Taylor Swift, która pojawiła się w niedzielę na trybunach, by kibicować swojemu partnerowi, zawodnikowi Kansas City Chiefs Travisowi Kelce.