Max Verstappen wygrał kwalifikacje przed GP Bahrajnu – wyniki i relacja; klasyfikacja pole position

Akt. 01/03/2024, 22:47 GMT+1

Holender Max Verstappen w piątek wygrał kwalifikacje przed pierwszym wyścigiem Formuły 1 w sezonie 2024 - Grand Prix Bahrajnu na torze Sakhir. Obrońca tytułu mistrza świata wywalczył już 33. pole position w karierze. Więcej ma tylko czterech kierowców w historii.

Max Verstappen mistrzem Formuły 1 w sezonie 2021/2022

Verstappen, który w poprzednim roku zapewnił sobie trzeci z rzędu tytuł mistrzowski na sześć rund przed końcem cyklu, także nowy sezon rozpoczął od dominacji.

Leclerc i Russell za Verstappenem

Holender w piątek uzyskał najlepszy czas okrążenia 1.29,179. Drugi Monakijczyk Charles Leclerc (Ferrari) miał 0,228 s straty, a trzeci Brytyjczyk George Russell (Mercedes) - 0,306 s.
W historii Formuły 1 częściej z pierwszej pozycji ruszali jedynie: dziewiąty w piątek Brytyjczyk Lewis Hamilton - 104 razy, Niemiec Michael Schumacher - 68, Brazylijczyk Ayrton Senna - 65 oraz Niemiec Sebastian Vettel - 57.

Max Verstappen - Red Bull

Wyścig w Bahrajnie, podobnie jak ten w przyszłym tygodniu w Arabii Saudyjskiej, odbywa się w sobotę ze względu na Ramadan. Pozostałe 22 rundy planowane są już na niedzielę.