Grand Prix Monako 2022. Charles Leclerc popędził po pole position w domowym wyścigu
Charles Leclerc przejechał ulicami Monte Carlo
Video: Eurosport/SNTV Charles Leclerc przejechał ulicami Monte CarloW niedzielę na torze w Monako powinna rozgrywać się kolejna runda mistrzostw Formuły 1. Plany te pokrzyżowała pandemia COVID-19, lecz w tym czasie na ulicach księstwa i tak można było usłyszeć ryk silnika wyjątkowego auta. Konkretnie Ferrari SF90 Stradale, za którego kierownicą zasiadł miejscowy idol Charles Leclerc.zobacz więcej wideo »Charles Leclerc rozbił Ferrari Nikiego Laudy podczas Historic...
Video: Eurosport Charles Leclerc rozbił Ferrari Nikiego Laudy podczas...Niekontrolowany poślizg Charlesa Leclerca i zabytkowy samochód uszkodzony.zobacz więcej wideo »
Charles Leclerc, startujący przed rodzimą publicznością, ruszy w niedzielę z pierwszego pola do wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Monako. Kierowca Ferrari wygrał kwalifikacje, które pechowo zakończyły się dla Sergio Pereza z Red Bulla. Meksykanin, ostatecznie trzeci, rozbił swój bolid.
W sobotnich kwalifikacjach Monakijczyk wyprzedził innego kierowcę Ferrari - Hiszpana Carlosa Sainz jr. Broniący tytułu i prowadzący w klasyfikacji MŚ Holender Max Verstappen (Red Bull), który przed rokiem triumfował na ulicznym torze w Monte Carlo, był czwarty.
Wyprzedził go także kolega z teamu Perez. Meksykanin tuż przed końcem kwalifikacji uderzył w bariery i zatrzymał się tuż przed słynnym tunelem. O jego rozbity bolid zahaczył pędzący za nim Sainz.
Siedmiokrotny mistrz globu Brytyjczyk Lewis Hamilton, który w GP Monaco był najszybszy trzy razy, musiał zadowolić się ósmym miejscem. Szósty był jego rodak i partner z ekipy Mercedesa - George Russell.
W klasyfikacji generalnej MŚ po sześciu wyścigach prowadzi Verstappen, który o sześć punktów jest lepszy od Leclerca.
Grand Prix Monako - historia wyścigu F1
Pierwszy wyścig F1 w Monte Carlo odbył się w 1950 roku, wygrał go Argentyńczyk Juan Manuel Fangio jadący Alfa Romeo. Rekordzistą jest Brazylijczyk Ayrton Senna, który triumfował sześć razy, a pięć z rzędu w latach 1989-93. Po pięć wygranych mają Brytyjczyk Graham Hill i Niemiec Michael Schumacher, a cztery Francuz Alain Prost.
W niedzielę kierowcy będą mieć do pokonania 78 okrążeń, z których każde liczy 3,337 km i ma 19 zakrętów - 8 lewych i 11 prawych. Długość całego dystansu to 260,28 km.
Obecnie Tor Circuit de Monaco, którego budowa co roku trwa kilka tygodni, tworzą ulice Monte Carlo i La Condamine. Na trasie jest sporo wzniesień, ciasnych zakrętów i bardzo wąskich odcinków. To powoduje, że jest to jeden z najbardziej wymagających torów F1, na którym praktycznie tylko w jednym miejscu istnieje możliwość wyprzedzania. Jednocześnie tor uważany jest przez kierowców za jeden z najbardziej niebezpiecznych, choć z racji mniejszych prędkości nie dochodzi tam do wielu groźnych wypadków.