Grand Prix Arabii Saudyjskiej 2023: Wyniki i relacja z niedzielnego wyścigu Formuły 1

19/03/2023, 20:01 GMT+1

Grand Prix Arabii Saudyjskiej dla Sergio Pereza. Meksykanin z Red Bulla wygrał niedzielny wyścig na torze w Dżuddzie. Dzień ten bezapelacyjnie należał do austriackiego teamu, w barwach którego drugie miejsce w niecodziennych okolicznościach wywalczył Max Verstappen, obrońca tytułu i lider klasyfikacji generalnej.

Perez, który odniósł piąte zwycięstwo w karierze, ruszał z pierwszego pola startowego i prowadził przez większość wyścigu. Chwilę po starcie stracił pozycję na rzecz Fernando Alonso (Aston Martin), ale odzyskał ją już na dobre na piątym okrążeniu. Hiszpan został zresztą później ukarany pięciosekundowym postojem w alei serwisowej za niewłaściwe ustawienie na starcie.

Z 15. miejsca na podium

- Najważniejsze jest to, że mamy najsilniejszy bolid w całej stawce. W weekend mieliśmy wiele mechanicznych usterek, ale zespół pracował bardzo ciężko, wykonał niesamowitą robotę i zasłużył na taki wynik - powiedział w pierwszym wywiadzie po wyścigu 33-letni Meksykanin.
Dwukrotny mistrz świata Verstappen - po nieudanych kwalifikacjach z powodu awarii silnika - na starcie był w niedzielę dopiero 15., ale bez większego problemu mijał kolejnych rywali. Nie dogonił jedynie Pereza, do którego stracił 5,3 sekundy.
Na inaugurację sezonu w Bahrajnie kierowcy Red Bulla również byli najlepsi, ale wówczas kolejność była odwrotna. W niedzielę Verstappen uzyskał dodatkowy punkt za najszybsze okrążenie i dlatego to on jest nadal pierwszy w klasyfikacji mistrzostw świata.
- Strata była za duża, więc pod koniec zrezygnowaliśmy już z walki (o zwycięstwo - red.). Pod koniec dałem z siebie wszystko i na szczęście się udało - powiedział Holender, który ustanowił najlepszy czas na ostatnim okrążeniu.
Trzecie miejsce, podobnie jak w Bahrajnie, zajął Alonso. Mistrz świata z 2005 i 2006 roku na podium stanął po raz setny w karierze.
- Miesiąc temu nikt nie uwierzyłby w tak wspaniały początek sezonu. Na starcie popełniłem błąd i kiedy powiadomiono mnie o karze, pomyślałem, że będę musiał po prostu wykręcić o pięć sekund lepszy czas - żartował 41-letni Hiszpan.
Siedmiokrotny mistrz świata Brytyjczyk Lewis Hamilton (Mercedes) uplasował się na piątej pozycji, za swoim rodakiem i kolegą z teamu George'em Russellem.
Kolejny wyścig, o Grand Prix Australii, zaplanowano na 2 kwietnia.