GP USA w Austin. Kwalifikacje: wynik i relacja - Formuła 1

24/10/2021, 05:25 GMT+2

Lider mistrzostw świata Formuły 1 Max Verstappen (Red Bull) wystartuje z pole position do niedzielnego wyścigu o Grand Prix Stanów Zjednoczonych na torze w Austin. Tuż za Holendrem kwalifikacje ukończył broniący tytułu Lewis Hamilton (Mercedes).

To dziewiąte w sezonie pole position Verstappena, który jest na dobrej drodze, by pierwszy raz w karierze sięgnąć po mistrzostwo świata. Na sześć wyścigów przed zakończeniem rywalizacji 24-latek ma sześć punktów przewagi nad 12 lat starszym Hamiltonem, który najlepszym kierowcą cyklu był już siedmiokrotnie.

Dobry prognostyk dla Verstappena

Wyniki sobotnich kwalifikacji są dla Holendra doskonałym prognostykiem. Od 2012 roku, kiedy Formuła 1 zagościła do Austin, zawsze wygrywał tam kierowca startujący z pierwszego pola. Po raz pierwszy od siedmiu lat zdarzyło się natomiast, że pole position nie padło łupem kierowcy Mercedesa.
- Pod koniec mojego najszybszego okrążenia zaczęło padać i nie byłem pewien, czy zdołam utrzymać tempo. Udało się i wspaniale będzie wystartować z pierwszego pola. Z Lewisem stoczyliśmy już wiele pojedynków i nie mogę doczekać się następnego - przyznał Holender, który pokonał Hamiltona o 0,209 sekundy.
Na starcie wyścigu w Austin drugą linię utworzą Meksykanin Sergio Perez (Red Bull), który może liczyć na ogromne wsparcie kibiców, i Charles Leclerc (Ferrari).
Na torze czwarty czas uzyskał Valtteri Bottas (Mercedes), ale Fin został przesunięty o pięć miejsc w tył z powodu zmian w jednostce napędowej.

Autor: pqv / Źródło: eurosport.pl, Reuters