Popularne sporty
Wszystkie sporty
Pokaż wszystko

Formuła 1. Szef Red Bull Racing Christian Horner ostrzega. Co grozi Formule 1?

Emil Riisberg

25/05/2022, 09:17 GMT+2

Poważne groźby ze strony części zespołów Formuły 1. Szef drużyny Red Bull Racing Christian Horner ostrzegł władze cyklu, że siedem ekip startujących w mistrzostwach świata może nie wystartować w ostatnich czterech wyścigach z powodu inflacji oraz przekroczenia limitu budżetowego. W tym sezonie wynosi on 140 milionów dolarów.

Foto: Eurosport

Po niedzielnym wyścigu w Barcelonie ekipa Red Bulla objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Pomimo dobrej sytuacji zespołu Horner ma zastrzeżenia co do limitu budżetowego, który jego zdaniem jest ustalony na zbyt niskim poziomie.

Wydatki wzrosły przez inflację

- Siedem zespołów może nie pojechać w ostatnich czterech wyścigach, żeby zmieścić się w limicie wydatków. Nie chodzi tylko o duże teamy, ale też ekipy ze środka stawki, które najbardziej odczuwają problemy inflacyjne - przekazał Brytyjczyk.

- Wszystkie ceny idą w górę. W F1 jest podobnie. Koszty za przewóz sprzętu wzrosły aż czterokrotnie i nie jest to coś, nad czym możemy zapanować - dodał Horner.

Brak jednomyślności

Podczas spotkania kierownictwa F1 z przedstawicielami zespołów w ubiegłym miesiącu ekipy Alfa Romeo, Alpine, Haas i Williams zagłosowały przeciwko propozycji dostosowania budżetu do sytuacji inflacyjnej.

- Dość wcześnie przygotowaliśmy plan naszego budżetu i przewidzieliśmy, że może wystąpić inflacja. Nie byliśmy zaskoczeni. Jeśli my jesteśmy w stanie przewidzieć takie rzeczy, inni też są. Po prostu nie popieram zwiększania budżetu - tłumaczył szef ekipy Alpine Otmar Szafnauer.

- Jeśli koszty transportu wzrastają nawet o 3,5 miliona, a twój budżet na rozwój bolidu wynosi 20 milionów, to chyba można zmniejszyć budżet do 17 milionów i wciąż zmieścić się w limicie? - nadmienił.

Z kolei z Aston Martina docierają głosy, że team popiera zwiększenie limitu budżetowego, ale na razie nie widzi takiej potrzeby.

Niektóre źródła sugerują, że większe zespoły starają się wykorzystać inflację, aby dostosować budżet do swoich potrzeb. Z kolei poszczególne ekipy zwracają uwagę, że problem jest na tyle poważny, iż muszą wybrać pomiędzy rezygnacją z wyścigów a zwalnianiem pracowników.

Możliwe kary

Wprowadzony w ubiegłym roku limit wydatków wynosił 145 mln dolarów, tegoroczny został zmniejszony o pięć milionów, a planowany na przyszły sezon ma wynosić 135 mln.

W przypadku przekroczenia limitu zespoły czeka kara od "publicznej reprymendy" nawet do wykluczenia z rywalizacji. Jednym z rozwiązań może być przekroczenie limitu o pięć procent, co zgodnie z regulaminem traktowane jest jako "lekkie wykroczenie".
Autor: dasz/twis / Źródło: PAP, eurosport.pl
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama