Formuła 1 - Grand Prix Portugalii 2021, wyniki i relacja

02/05/2021, 16:11 GMT+2

Lewis Hamilton z Mercedesa wygrał niedzielny wyścig Formuły 1 o Grand Prix Portugalii. Na torze w Portimao mistrz świata wyprzedził Maxa Verstappena z Red Bulla oraz kolegę z zespołu Valtteriego Bottasa. To 97. zwycięstwo Brytyjczyka w karierze.

Liderujący w klasyfikacji generalnej MŚ Hamilton w Portugalii najpierw celował w wywalczenie po raz setny pole position. Musiał jednak ruszyć do walki z drugiej pozycji i gonić Valtteriego Bottasa. Z drugiej linii startowali Holender Verstappen i Sergio Perez (obaj Red Bull).

Walka o pozycje

Po starcie nie doszło do żadnych zmian w czołówce. Za to z wyścigiem bardzo szybko pożegnał się Kimi Raikkonen z Alfa Romeo, który urwał prawe skrzydło swojego bolidu i trzeba było go ściągać z toru.
Po wznowieniu wyścigu walka trwała na całego. Restart świetnie wykorzystał Verstappen, który wyprzedził Hamiltona. Brytyjczyk odpowiedział tym samym Holendrowi na 11. okrążeniu. Hamilton nie zamierzał na tym poprzestać. Szybko nadrobił dystans do Bottasa i minął go osiem kółek później.
Od tego momentu Fin musiał odpierać ataki Verstappena. Udawało mu się to do 37. okrążenia. Wówczas wicelider MŚ wysunął się także na drugie miejsce w GP Portugalii. Jeśli jednak liczył, że dogoni także siedmiokrotnego mistrza świata, to był w błędzie. Hamilton konsekwentnie zwiększał przewagę do konkurentów i wygrał w pełni zasłużenie.
To jego drugi triumf w sezonie. Wygrał również 28 marca w wyścigu o Grand Prix Bahrajnu. Drugą eliminację - Grand Prix Emilii-Romanii 18 kwietnia - wygrał Verstappen.