F1 Grand Prix Brazylii 2021: zwycięstwo Lewisa Hamiltona, wyniki i relacja - Formuła 1

14/11/2021, 19:09 GMT+1

Broniący tytułu mistrza świata Lewis Hamilton w niedzielę wygrał wyścig o Grand Prix Brazylii na torze Interlagos. Brytyjczyk z Mercedesa stoczył pasjonujący pojedynek z liderem klasyfikacji kierowców Holendrem Maxem Verstappenem z Red Bulla.

Lewis Hamilton

Trzecie miejsce wywalczył Fin Valtteri Bottas z Mercedesa. Verstappen utrzymał pozycję lidera, ale jego przewaga nad Hamiltonem zmalała do 14 punktów. Do zakończenia sezonu pozostały jeszcze trzy wyścigi.

Wymarzony start Red Bulla

Wydarzenia poprzedzające wyścig na torze Interlagos nie zwiastowały tak wielkich emocji. Aktualny mistrz świata najpierw został przesunięty o pięć lokat do tyłu po wymianie silnika w swoim bolidzie. Następnie musiał przebijać się z końca stawki podczas sprintu kwalifikacyjnego z powodu nieprawidłowości dotyczących tylnego skrzydła. W konsekwencji tych zdarzeń Hamilton ruszał w niedzielę dopiero z 10. pola startowego.
Z pierwszego wystartował jego partner z zespołu Bottas, ale Fin szybko stracił prowadzenie. Verstappen wygrał z nim walkę na starcie, a kierowcę Mercedesa jeszcze na pierwszym okrążeniu wyprzedził również Sergio Perez z Red Bulla.

Pogoń Hamiltona

Tymczasem obrońca mistrzowskiego tytułu błyskawicznie odrabiał straty na torze. Po 19 okrążeniach jechał już tylko za plecami prowadzącego Verstappena.
Pojedynek najlepszych kierowców trwającego sezonu do końca był główną ozdobą niedzielnej rywalizacji w Sao Paulo. Na półmetku Holendra i Brytyjczyka dzieliło zaledwie 0,994 sekundy. Hamilton odważnie zaatakował głównego rywala na 48. okrążeniu, lecz został wypchnięty daleko poza tor. Sędziowie nie zdecydowali się na przyznanie kar po tym incydencie.

Kierowca Mercedesa nie dał się jednak wyprowadzić z równowagi przez tę sytuację, zachowując pełną koncentrację. Przyniosło mu to upragniony efekt na 59. okrążeniu, gdy minął wreszcie Verstappena i nie oddał już miejsca na czele stawki.
- Co za wyścig! Cały Zespół wykonał świetną robotę. Biorąc pod uwagę kary, był to najtrudniejszy weekend wyścigowy w mojej karierze - powiedział triumfator.
Punkt za najszybsze okrążenie w niedzielę zdobył Meksykanin Perez z Red Bulla, który zmienił opony w samej końcówce.
W Brazylii nie udało się wywalczyć punktów kierowcom zespołu Alfa Romeo Racing Orlen Finowi Kimiemu Raikkonenowi i Włochowi Antonio Giovinazziemu.

Autor: jac/twis / Źródło: eurosport.pl