F1 GP Hiszpanii 2020: wyścig Formuły 1 - wyniki i relacja

16/08/2020, 16:12 GMT+2

Bezbłędny występ Lewisa Hamiltona na torze Circuit de Catalunya pod Barceloną. Brytyjczyk od startu nie oddał prowadzenia i po raz czwarty z rzędu wygrał wyścig Formuły 1 o Grand Prix Hiszpanii.

Hamilton, który umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej, startował z pole position i nie pozwolił się nikomu wyprzedzić na torze. Odniósł 88. zwycięstwo w karierze i brakuje mu jeszcze trzech wygranych, aby wyrównać rekord wszech czasów Niemca Michaela Schumachera.

Hamilton: byłem w transie

Przed tygodniem, kiedy zwyciężył Max Verstappen, w Wielkiej Brytanii sprzymierzeńcem Holendra był upał. W jego Red Bullu opony zużywały się znacznie wolniej niż w autach Hamiltona i Valtteriego Bottasa. W niedzielę w Hiszpanii również było gorąco, temperatura toru wynosiła ok. 50 stopni, ale o takich kłopotach Mercedesa nie było już mowy.

- Udało nam się zrozumieć, co stało się w ubiegłym tygodniu, i znaleźliśmy rozwiązanie. To niesamowite, na co mogłem sobie dziś pozwolić dzięki mojemu teamowi - powiedział na mecie Hamilton, który zmierza po siódmy w karierze tytuł mistrzowski.

Jego przewaga nad drugim na mecie Verstappenem wyniosła ponad 24 sekundy, więc wygrana nie była zagrożona. Trzecie miejsce zajął Bottas - ponad 44 sekund za zwycięzcą.

- Nawet nie wiedziałem, że to już było ostatnie okrążenia. Byłem w transie - stwierdził Brytyjczyk.

Ferrari znów zawiodło

W klasyfikacji generalnej Hamilton prowadzi z dorobkiem 132 punktów. Verstappen jest drugi - 95, a Bottas trzeci - 89. Strata pozostałych kierowców do podium jest już znacząca.

- Dziś nie miałem takiego tempa jak Lewis, ale jestem zadowolony z drugiego miejsca - oświadczył Verstappen.

Punktów znów nie udało się wywalczyć zawodnikom Alfa Romeo Racing Orlen, którego kierowcą testowym jest Robert Kubica. Fin Kimi Raikkonen zajął 14., a Włoch Antonio Giovinazzi - 16. miejsce. Polak rywalizował w ten weekend w serii DTM w Niemczech.

Wyścig nie udał się także ekipie Ferrari. Wprawdzie punkty zdołał wywalczyć siódmy na mecie Niemiec Sebastian Vettel, ale w komunikatach radiowych dało się wyczuć napięcie między nim a inżynierem teamu. W dodatku z powodu awarii technicznej zawodów nie ukończył reprezentant Monako Charles Leclerc.

- Wszystko się po prostu wyłączyło, nie wiem, dlaczego - powiedział Leclerc.

Vettel zmienił z kolei taktykę w trakcie wyścigu. Dużą część trasy przejechał na miękkich oponach, choć wyglądało na to, że pierwotnie planowano o jeden postój w alei serwisowej więcej.

- Nie mamy nic do stracenia - stwierdził czterokrotny mistrz świata przez radio przy podejmowaniu tej decyzji. Tylko dzięki niej Niemiec nie wypadł poza pierwszą dziesiątkę.

Kolejna runda MŚ - wyścig o Grand Prix Belgii - zaplanowana jest na 30 sierpnia.