Mistrzostwa świata w e-kolarstwie 2020: wyniki i relacja - kolarstwo

09/12/2020, 16:47 GMT+1

Ashleigh Moolman Pasio wygrała pierwszy w historii wyścig o tytuł mistrzyni świata w wirtualnym kolarstwie. Tęczową koszulkę zdobyła w wyjątkowym dla siebie dniu. W rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się Niemiec Jason Osborne. Dobrze zaprezentowali się polscy kolarze Paweł Bernas i Michał Kamiński.

Moolman Pasio rozpoczęła zawodową karierę 12 lat temu, do dziś sześciokrotnie zdobywając mistrzostwo RPA i wygrywając wiele kobiecych wyścigów. Ale jeżdżąca w barwach CCC-Liv zawodniczka zdobyła światową sławę dopiero w tym roku, gdy zdominowała wirtualną rywalizację w imprezie Zwift Tour For All, zorganizowaną w miejsce odwołanych z powodu pandemii wyścigów szosowych.
Później pokazała się również z dobrej strony w wirtualnym Tour de France, a swoje niepodzielne panowanie w świecie cyfrowego kolarstwa potwierdziła w środę. Wygrała zorganizowany po raz pierwszy w historii wyścig o mistrzostwo świata w e-kolarstwie.

Pandemia ujawniła jej wyjątkowy talent

50-kilometrową trasę w cyfrowej krainie Watopii Moolman Pasio pokonała, jadąc od początku w czołowej grupie. Nie forsowała jednak nadmiernego tempa, pilnując tylko swojej pozycji i czekając na ataki rywalek. Sama zaatakowała dopiero 700 m przed metą, na kończącym rundę podjeździe. Wypracowała sobie niewielką przewagę i utrzymała ją do końca.
- Nie byłam wielką fanką trenażera przed lockdownem. Dopiero pandemia skłoniła mnie do tego, by trenować w ten sposób - przyznała mistrzyni świata w nowej dyscyplinie. - Zrobiłam w tym roku wiele treningów na Zwifcie, dzięki czemu jechałam dziś z dużą pewnością siebie.

Podwójna okazja do świętowania

Tradycyjny szampan, jaki otworzyła po zwycięstwie, smakował szczególnie. Kolarka zdobyła mistrzowski tytuł w dniu 35. urodzin.
Wicemistrzynią świata została Australijka Sarah Gigante, a trzecie miejsce zajęła Szwedka Cecilia Hansen.
W zawodach wystartowały trzy reprezentantki Polski. Aurela Nerlo przez długi czas jechała w prowadzącej grupie, ale na jednym z podjazdów straciła dystans do czołówki. Ostatecznie Polki ukończyły rywalizację na dalekich pozycjach. Sonia Cięciel była 30., Nerlo - 33., a Magdalena Czusz - 45.

Niemiec mistrzem, dobra jazda Polaków

Wśród mężczyzn triumfował reprezentant Niemiec Jason Osborne. 26-letni zawodnik nie ściga się zawodowo, chociaż dwukrotnie wystartował w mistrzostwach kraju w jeździe indywidualnej na czas. Wiele czasu spędza jednak na trenażerze i rywalizuje w wirtualnych wyścigach.
Te doświadczenia pomogły mu w wygraniu tęczowej koszulki. Kilkaset metrów przed metą ruszył za swoim rodakiem Jonasem Rappem. Wypracowali niewielką przewagę, ale około 350 m przed metą Osborne mocno przyspieszył i niezagrożony przejechał przez linię mety.
Dwa pozostałe miejsca na podium zajęli Duńczycy: Anders Foldager i Nicklas Pedersen. Najlepsi z Polaków Paweł Bernas i Michał Kamiński jechali przez cały wyścig w pierwszej grupie. Zawody ukończyli w drugiej dziesiątce.
Autor: macz/po / Źródło: eurosport.pl