Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Breaking zadebiutuje tego lata na igrzyskach

Eurosport
📝Eurosport

16/04/2024, 19:57 GMT+2

Jedynym debiutantem pośród sportów olimpijskich na igrzyskach w Paryżu będzie breaking, znany też jako breakdance. Jakie są jego korzenie i jak doszło do tego, że zajęcie kojarzone bardziej z popkulturą niż zawodową rywalizacją trafia na - jakże nobliwą - imprezę czterolecia?

Breakdance w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu 2024


Breaking to miejski styl tańca, który powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 70. ubiegłego wieku. Zakorzeniony w pełni w kulturze hip-hopowej, na początku przyjął formę tętniących życiem imprez na Bronksie w Nowym Jorku.


MKOl staje na głowie?

Charakteryzuje się ocenianymi przez sędziów akrobatycznymi ruchami, niekonwencjonalną pracą nóg, rytmiką oraz kluczową rolą odgrywaną przez kolejno: DJ-a i MC (mistrza ceremonii) podczas bitew. Nierozerwalnie związany z muzyką rap, nawet na przestrzeni lat utożsamianą z młodzieżą, w Paryżu stanie się oficjalnie członkiem dystyngowanego grona, którego przedstawicielami, najczęściej w zmienionej formie, są nawet dyscypliny antyczne.
Jak możemy przeczytać na stronie igrzysk, międzynarodowe zawody w breakingu zostały po raz pierwszy zorganizowane w latach 90., popularyzując tę formę tańca już nie tylko wśród dobrze znających ją subkultur, ale i ogółu społeczeństwa. Sport na listę olimpijską trafił w 2019 roku podczas spotkania pomiędzy komitetem organizacyjnym paryskich igrzysk a kierownictwem MKOl. 
Czy igrzyska stają zatem na głowie? Niekoniecznie.
Olimpijska centrala wie, że wraz z otaczającym nas światem zmienia się także i sam sport oraz publika, do której można dotrzeć.
Pierwsza próba sprawdzenia tej nietypowej dyscypliny w warunkach normalnej rywalizacji to Igrzyska Olimpijskie Młodzieży w Buenos Aires w 2018 roku. Próba przyjęła się na tyle, że w dwa dni, między 9 i 10 sierpnia, na paryskim Place de la Concorde o medale powalczy po 12 najlepszych B-Boys i B-Girls świata.

picture

Breaking na igrzyskach w Paryżu. Co warto wiedzieć?


Udostępnij
Reklama
Reklama