Popularne sporty
Wszystkie sporty
Pokaż wszystko

Nie żyje Jan Dydak, brązowy medalista z Seulu

Emil Riisberg

27/03/2019, 21:24 GMT+1

Jak poinformował dziennik "Głos Pomorza" w środę w wieku 50 lat zmarł były wybitny pięściarz Jan Dydak, brązowy medalista olimpijski z Seulu.

Foto: Eurosport

Dydak urodził się 14 czerwca 1968 roku w Czeladzi. W swojej karierze reprezentował barwy GKS Jastrzębie i Czarnych Słupsk. Trenowali go m.in. legendarni Czesław Caputa i Czesław Ptak. Jego największym sukcesem w karierze był brązowy medal igrzysk olimpijskich wywalczony w 1988 roku w Seulu.

Pierwszy sukces

Już jako nastoletni pięściarz Dydak prezentował się znakomicie. Kiedy miał 19 lat odniósł pierwszy duży sukces - wywalczył złoty medal mistrzostw Polski w kategorii półśredniej. Później triumfował na krajowym podwórku jeszcze dwukrotnie - w 1990 i 1991 r. W barwach Czarnych Słupsk wywalczył złoto w drużynowych mistrzostwach Polski (1990). Dwa razy wygrywał również prestiżowy Turniej im. Feliksa Stamma (1989 i 1990).

Olimpijski brąz

Rok po triumfie w mistrzostwach Polski Dydak wystartował na igrzyskach w Seulu. W drugiej rundzie (w pierwszej miał wolny los - red.) pewnie pokonał na punkty (4:1) Wenezuelczyka Jose Garcię, a w trzeciej w ten sam sposób rozprawił się z Kostarykaninem Humberto Arandą. W ćwierćfinale, ponownie na punkty, zwyciężył z Nigeryjczykiem Adewale Adegbusim.
W półfinale jego przeciwnikiem miał być Kenijczyk Robert Wangila, późniejszy zawodowiec (22-5), który w Seulu wszystkie wcześniejsze walki wygrywał przed czasem. Dydak ostatecznie nie wyszedł do pojedynku. Nie stchórzył. Zdawał sobie sprawę, że nie będzie w stanie wygrać jedną ręką. Miesiąc przed turniejem olimpijskim odnowiła mu się kontuzja, ale nikomu o niej nie mówił, bo bał się, że nie pojedzie na igrzyska. Mimo wszystko i tak osiągnął znakomity wynik, kończąc zmagania z brązowym medalem.
Innym dużym osiągnięciem był brąz zdobyty na mistrzostwach Europy w Goeteborgu (1991).

Świetny technik

Dydak był świetnym technikiem. Największe wrażenie robiły zwłaszcza rewelacyjne ciosy proste. Wyróżniał się także znakomitą pracą nóg. Ośmiokrotnie reprezentował Polskę w meczach międzypaństwowych (bilans 5-3). Jego oficjalny bilans pojedynków to: 159 zwycięstw, 2 remisy, 10 porażek.
Karierę zakończył bardzo szybko, bo już w 1991 r. Głównym powodem była seria kontuzji. W 2005 r. prowadził sekcję bokserską Czarnych.
Autor: PO / Źródło: eurosport.pl
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama