Popis Szwedek. Rządziły w sprincie

09/12/2023, 16:04 GMT+1

Biegaczki ze Szwecji panowały w sprincie techniką klasyczną w Oestersund. W najlepszej piątce były aż trzy reprezentantki Trzech Koron. Wygrała Emma Ribom.

Ribom wygrała finał sprintu klasycznego w Oestersund

Ribom wygrała po raz drugi w tym sezonie, wyprzedzając o 0,60 s Norweżkę Kristine Skistad. Na najniższym stopniu podium stanęła kolejna ze Szwedek, najszybsza w kwalifikacjach Linn Svahn - miała 0,81 s straty.

Do finału mężczyzn awansowała czwórka Norwegów i dwóch Amerykanów. Broniący Kryształowej Kuli Johannes Klaebo, najszybszy w eliminacjach, w decydującym biegu wprost zdeklasował rywali. Drugiego na mecie swojego rodaka Erika Valnesa wyprzedził aż o 3,35 s. Trzeci był Amerykanin James Schoonmaker - strata 4,80.
Skinder najlepszą Polką
Z Polaków najbliżej uplasowania się w czołowej trzydziestce była Monika Skinder, która zajęła 38. miejsce. Weronika Kaleta była 51. W rywalizacji mężczyzn Maciej Staręga był 54, a tuż za nim został sklasyfikowany Kamil Bury. Robert Bugara zajął 71. pozycję.
Na niedzielę w Oestersund zaplanowano biegi indywidualne mężczyzn i kobiet techniką klasyczną na 10 km.