Polski himalaista rozumie, dlaczego na K2 sięgnięto po tlen. "To nie jest doping"

Atak na K2: Bielecki komentuje atak na K2
Video: tvn24 Atak na K2: Bielecki komentuje atak na K2Adam Bielecki był gościem TVN24 i komentował udaną akcję ataku szczytowego na K2 zimą.zobacz więcej wideo »Kinga Baranowska o zdobyciu K2 zimą
Kinga Baranowska o zdobyciu K2 zimąKinga Baranowska była gościem TVN24 i komentowała udaną akcję ataku szczytowego na K2 zimą.zobacz więcej wideo »16.01.2021 | Nepalczycy zdobyli K2. "Coś nieprawdopodobnego....
Video: Dariusz Łapiński / Fakty TVN 16.01.2021 | Nepalczycy zdobyli K2. "Coś nieprawdopodobnego....Drugi najwyższy szczyt świata - K2 - został zdobyty zimą. Udało się to Nepalczykom. Ale to nie koniec niebezpieczeństwa. Nocne zejście ze szczytu jest ekstremalnie trudne.zobacz więcej wideo »K2 długo był jedynym ośmiotysięcznikiem niezdobytym zimą
Video: Getty Images K2 długo był jedynym ośmiotysięcznikiem niezdobytym zimą K2 zobacz więcej wideo »Nepalczycy zdobyli szczyt K2 zimą. "Niemożliwe staje się możliwe"
Video: Paweł Laskosz / Fakty po południu Nepalczycy zdobyli szczyt K2 zimą. "Niemożliwe staje się...Dotąd w cieniu górskich wypraw w Himalajach i Karakorum. Teraz pełnym blasku, szczęśliwi, dumni i pierwsi na K2 zimą. Dziesięciu Nepalczyków weszło na morderczą górę - ostatni niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik na świecie.zobacz więcej wideo »Polska himalaistka chce zdobyć K2 zimą
Video: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Fakty po południu Polska himalaistka chce zdobyć K2 zimąHimalaistka Magdalena Gorzowska z Chorzowa chce zdobyć K2, i to zimą. Jeszcze nikomu to się nie udało. Magdalena Gorzowska na swoim koncie ma trzy ośmiotysięczniki: Everest, Makalu i Manaslu. Ma nadzieję, że czwarty to będzie K2, ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik świata.zobacz więcej wideo »
Nepalczycy-Szerpowie dokonali pierwszego wejścia na K2 w zimie, z tlenem czy bez, ale zrobili to. Byli we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Pokazali, że są lepsi od innych, że są profesjonalistami – uważa Marcin Kaczkan, który zimą na K2 dotarł do wysokości 7650 m. Zdaniem Polaka krytykowanie Szerpów za wykorzystywanie tlenu mija się z celem.
- Nepalczycy nie traktują himalaizmu sportowo, jak wspinacze z zachodu Europy i innych części świata. To ich praca. Jak coś można zrobić łatwiej, z tlenem, to dlaczego z tego nie skorzystać. Oni mogą się dziwić, a nawet pukać w głowę, dlaczego inni himalaiści nie chodzą z tlenem, skoro jest łatwiej i szybciej. Poręczując szlaki w Himalajach, zawsze korzystali z tlenu. Oczywiście są jednostki, jak Nirmal Purja czy Mingma Gyalje Sherpa, zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum, którzy być może wspinanie traktują inaczej, widzą w nim pierwiastek sportowy, ale pozostali myślę, że nie – zauważył Kaczkan.
Tlen ułatwia działanie
Nie zmienia to faktu, że zdobycie drugiego najwyższego szczytu świata dzięki wykorzystaniu tlenu było zdecydowania łatwiejsze.
- Tlen "obniża" wysokość ośmiotysięcznika o około 2000 metrów. Wspinaczka z tlenem i bez to przepaść, ale sądzę, że Szerpowie nie mają takich dylematów. Tlen nie jest w moim mniemaniu dopingiem – nie jest zakazany w himalaizmie, tak jak na przykład sterydy w sporcie, ale... bardzo ułatwia działanie. Himalaizm nie jest ograniczony przepisami – każdy może wejść w innym stylu, a nawet uznawać, kiedy zaczyna się czy kończy zima... Nepalskie ekspedycje w tym roku pod K2 zaczęły działać przed rozpoczęciem kalendarzowej zimy. Trzeba tylko mówić otwarcie o stylu i zamiarach prezentując swoje stanowisko, a Nepalczycy nigdy nie kryli faktu używania tlenu – podkreślił Kaczkan.
Znacznie mniejsze ryzyko
Choć Polacy byli pierwszymi zimowymi zdobywcami aż 10 z 14 ośmiotysięczników, na K2 szybciej zameldowali się Nepalczycy. Z 10 zdobywców najwyższego szczytu Karakorum tlenu nie używał tylko Purja.
- Jego stopień ryzyka w trakcie wspinaczki w grupie, z dziewięcioma osobami korzystającymi z tlenu, był zupełnie inny w porównaniu do wypraw sportowych, które z założenia działają bez tlenu. Wejście z tlenem to zawsze większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. Tak było z Purją. Przecież gdyby coś poszło nie tak jak powinno, to otrzymałby tlen natychmiast. Gdy wspinasz się z założenia bez tlenu, towarzyszy ci dużo większy stopień ryzyka, jest też inna logistyka m.in. z powodu konieczności dłuższej aklimatyzacji. Mamy tlen medyczny na wyprawach, ale on jest w niższych obozach. W górze podejmujemy ryzyko, oceniając swoje umiejętności, doświadczenie, warunki pogodowe – przyznał Kaczkan.
46-latek z Warszawy 16 stycznia 2003 roku osiągnął zimą na K2 wraz z Piotrem Morawskim i Denisem Urubką wysokość 7650 m. Dopiero w tym roku ich rekord został poprawiony.