Polacy znowu spróbują zdobyć K2. Himalaiści przedstawili cele na nowy rok
Wielicki: zabrakło czasu
Video: tvn24 Wielicki: zabrakło czasu19.3 | - Pod koniec wyprawy mieliśmy plany, aby Denis (Urubko - przyp.red) z Adamem Bieleckim zaatakowali szczyt. Niestety Denis nas opuścił. Zabrakło czasu - mówił kierownik narodowej wyprawy na K2 Krzysztof Wielicki.zobacz więcej wideo »Powrót ekipy z K2. "Wszyscy mówią, że chcą wrócić"
Video: Fakty TVN Powrót ekipy z K2. "Wszyscy mówią, że chcą wrócić"Wróciliśmy na tarczy, ale przynajmniej w komplecie - mówi po powrocie z K2 szef wyprawy Krzysztof Wielicki i opowiada, jak to jest kiedy wszystko się sypie: kamienie, trasa, drużyna i pogoda. Więcej o kulisach wyprawy polskich himalaistów na K2 w "Czarno na białym". O tym co widział i słyszał opowie i pokaże reporter "Faktów" TVN Roberta Jałocha. Początek o 20:30 w TVN24zobacz więcej wideo »Adam Bielecki uważa, że K2 można pokonać zimą
Video: "Fakty" TVN Adam Bielecki uważa, że K2 można pokonać zimą05.03 | Polscy himalaiści na pewno nie zrezygnują z marzenia o pierwszym zimowym zdobyciu K2. Muszą je tylko odłożyć na przyszłość. - Ta góra jest do zdobycia zimą. Jak najbardziej widzę sens powrotu właśnie na tę drogę, czy to przyszłej, czy kolejnej zimy - oznajmił Adam Bielecki w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN Robertem Jałochą. zobacz więcej wideo »Wyprawa na K2 miała wiele niespodziewanych zwrotów akcji
Video: "Fakty po Południu" TVN Wyprawa na K2 miała wiele niespodziewanych zwrotów akcji05.03 | Polscy himalaiści na pewno nie zrezygnują z marzenia o pierwszym zimowym zdobyciu K2. Muszą je tylko odłożyć na przyszłość. - Ta góra jest do zdobycia zimą. Jak najbardziej widzę sens powrotu właśnie na tę drogę, czy to przyszłej, czy kolejnej zimy - oznajmił Adam Bielecki w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN Robertem Jałochą. zobacz więcej wideo »Polacy wycofują się spod K2. Koniec wyprawy
Video: Fakty TVN Polacy wycofują się spod K2. Koniec wyprawyK2 pozostanie jedyną górą, której nie udało się zdobyć zimą. Kierownictwo polskiej wyprawy zdecydowało o zakończeniu misji. Więcej o powodach tej decyzji w "Faktach" TVN o 19:00, w materiale Roberta Jałochy.zobacz więcej wideo »05.03.2018 | K2 pozostanie niezdobyte zimą. Koniec polskiej...
Video: Robert Jałocha / Fakty TVN 05.03.2018 | K2 pozostanie niezdobyte zimą. Koniec polskiej...Góra podyktowała warunki nie do przejścia: mnóstwo śniegu, nieustanne zagrożenie lawinowe i wiatr osiągający nawet do 100 kilometrów na godzinę. Polacy kończą ekspedycję, ale na szczęście wracają w komplecie.zobacz więcej wideo »
Wyjazd na Pik Lenina w Pamirze, wytyczenie nowej drogi na Annapurnie czy wreszcie wyprawa na niezdobyty zimą ostatni ośmiotysięcznik K2 - to plany polskich najlepszych himalaistów na 2019 rok. - Najistotniejsze jest poszerzenie grupy krajowych wspinaczy z doświadczeniem w najwyższych górach - przyznał szef projektu Polski Himalaizm Zimowy 2016-20 Piotr Tomala.
Pierwsza oficjalna wyprawa z triady to styczniowy wyjazd w Pamir na szczyt Awicenny (7134 m n.p.m.), dawniej nazywany Pikiem Lenina. Cel? - Przygotowanie do trudów, z jakimi ma się do czynienia na K2, młodych wspinaczy, świetnych technicznie, ale bez doświadczenia w zimowych warunkach w górach wysokich. Zima w Pamirze jest najbardziej zbliżona do tej w Karakorum. Siedmiotysięcznik niezbyt trudny technicznie, zdobyty kilka razy zimą, ale nie przez Polaków - tłumaczy Tomala.
- W marcu, czyli jeszcze w okresie kalendarzowej zimy, planujemy obóz szkoleniowy w Tatrach Słowackich lub Alpach - dodał.
"Wydłużyć ławkę himalaistów"
Trzeci element to dwie letnie wyprawy w Karakorum na K2 i Broad Peak. Głównym celem projektu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 ma być wyprawa na niezdobyty zimą ostatni ośmiotysięcznik - K2 (8611 m n.p.m.). Jej początek jest planowany na grudzień przyszłego roku. Będzie to czwarta zimowa akcja Polaków na drugim co do wysokości szczycie globu. Poprzednie nie przyniosły powodzenia.
We wszystkich trzech akcjach mają uczestniczyć utalentowani alpiniści młodego pokolenia, którzy dopiero nabierają doświadczenia w górach wysokich.
- Wszystko ma służyć temu, by wydłużyć ławkę polskich himalaistów, którzy mają doświadczenia w górach wysokich zimą. Wbrew pozorom takich osób wcale nie jest tak wiele... - powiedział zdobywca dwóch ośmiotysięczników, uczestnik zimowej wyprawy na K2 i styczniowej ratunkowej akcji na Nanga Parbat (wraz Bieleckim, Denisem Urubko i Jarosławem Botorem), w której uratowano schodzącą ze szczytu Francuzkę Elisabeth Revol, a na wysokości ponad 7000 m n.p.m. pozostał Tomasz Mackiewicz.
Bielecki też chętny
O nowej drodze na jeden z niższych (10. pod względem wysokości), ale najtrudniejszych ośmiotysięczników Annapurnę (8091 m n.p.m.) marzy czołowy polski himalaista młodego pokolenia Adam Bielecki. Jego największym wyzwaniem i celem na 2019 rok jest północno-zachodnia ściana. Wyprawa miałaby wyruszyć wiosną. Do marca 2012 roku, według danych różnych portali internetowych zajmujących się statystykami górskimi, wierzchołek zdobyło 191 osób, a 70 poniosło śmierć.
- Ta ściana nie ma żadnego przejścia. Próbowałem już na niej działać i wtedy się nie udało. Chciałbym wrócić i dokończyć rozpoczęty rok temu projekt. Co do zespołu plan się krystalizuje. Jestem też zainteresowany udziałem w kolejnej polskiej zimowej wyprawie na niezdobyty ostatni ośmiotysięcznik K2 - powiedział 35-letni Bielecki, który wszedł na pięć ośmiotysięczników, w tym dwa z nich zimą jako pierwszy w świecie (Gaszebrum I 2012 i Broad Peak 2013).
Polacy zdobyli 10 z 14 ośmiotysięczników zimą, w tym jeden (Sziszapangma) wspólnie z Włochem Simonem Moro. Pionierem zimowego himalaizmu był zmarły w 2000 roku Andrzej Zawada. To pod jego wodzą jako kierownika pierwsi zimą na szczycie najwyższej góry na świecie - Mount Everestu (8848 m n.p.m.) - stanęli Wielicki i Leszek Cichy. Wydarzenie z 17 lutego 1980 roku zapoczątkowało zimową eksplorację ośmiotysięczników. Jedynym wierzchołkiem powyżej tej granicy, na który człowiek nie wszedł zimą pozostaje K2.